Wspomnienie Ryszarda Szurkowskiego

1 lutego 2021 zmarł jeden z najbardziej utytułowanych polskich kolarzy – Ryszard Szurkowski, który jest patronem wyścigu ORLEN Tour de Pologne Amatorów. Dziś w trzecią rocznicę śmierci, wspominamy jego sukcesy.

Był najbardziej utytułowanym polskim kolarzem. W latach 70. XX wieku dwukrotnie stanął na olimpijskim podium – w 1972 w Monachium i w 1976 w Montrealu zdobył, wspólnie z drużyną, srebrny medal. Trzykrotnie był mistrzem świata, w tym raz indywidualnie – w 1973 roku po pamiętnym wyścigu w Barcelonie. Pięciokrotnie zdobył tytuł indywidualnego mistrza Polski, czterokrotnie triumfował w Wyścigu Pokoju. Nigdy nie wygrał klasyfikacji generalnej Tour de Pologne, ale to do niego należy rekord wygranych etapów – 15.

Przez lata przynosił kibicom wiele emocji i wzruszeń, a swoimi sukcesami rozpalał głowy młodych ludzi marzących o kolarstwie. Po zakończeniu kariery pozostał przy kolarstwie –  był trenerem reprezentacji, prezesem Polskiego Związku Kolarskiego. Ciągle zachęcał do jazdy na rowerze i sam startował, choćby w ORLEN Tour de Pologne Amatorów, którego był ambasadorem.

W 2018 roku uległ poważnemu wypadkowi podczas amatorskiego wyścigu w Kolonii. Od tego czasu walczył o powrót do zdrowia. Zmarł 1 lutego 2021 w wieku 75 lat.