Rower i strój

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO TOUR DE POLOGNE AMATORÓW:
poradnik Ryszarda Szurkowskiego

Rower i strój

Rower

Na pewno każda z osób zamierzająca wystartować w Tour de Pologne Amatorów ma rower. Musi być on jednak jeszcze dobrze przygotowany do jazdy. Przed każdą przejażdżką należy upewnić się, że rower spełnia wymagania przepisów ruchu drogowego – czyli czy ma przede wszystkim sprawne hamulce, oświetlenie i ogumienie we właściwym stanie.

 Kto sam nie jest pewny, czy potrafi właściwie przygotować rower, powinien skorzystać z usług profesjonalnego serwisu. Przed startem Tour de Pologne Amatorów będzie sprawdzany stan techniczny rowerów.

Kolejną ważną rzeczą jest ustawienie pozycji, co wpływa na wygodę i przyjemność jazdy. Należy wziąć pod uwagę długość ramy, wielkość roweru, wysokość siodełka i odstęp od kierownicy.

Należy pamiętać o jeździe na odpowiednich przełożeniach, ponieważ wiele osób ich nie wykorzystuje. A one znacznie ułatwiają jazdę. Przełożenia należy dostosować do szybkości jazdy i ukształtowania terenu. Pod górę jedziemy z wyższymi trybami z tyłu, a na zjazdach mamy niższe zęby z tyłu i wyższe z przodu. Przy dobieraniu przełożenia w czasie jazdy należy też wziąć pod uwagę własne odczucia.

Jeśli chodzi o ogumienie, to na twardej nawierzchni, takiej jak asfalt czy kostka, zakładamy gładsze opony. Do jeżdżenia w terenie, po duktach leśnych czy ścieżkach polnych, zakładamy opony crossowe.

Pozostaje nam jeszcze ustalenie, na jakim rowerze pojechać w Tour de Pologne Amatorów. Ponieważ dla większości osób będzie to prawdopodobnie pierwszy wyścig szosowy, zalecam, aby przejechać go na rowerze, na którym jeździmy na co dzień. Po sprawdzeniu go na trasie będziemy mogli zdecydować, czy za rok pojedziemy na tym samym sprzęcie, czy też lepiej będzie zaopatrzyć się w nowy. Z doświadczenia wiem, że rowerzyści dużo lepiej przygotowują się do następnego sprawdzianu. Tegoroczny Tour de Pologne Amatorów większość osób na pewno potraktuje jako sprawdzenie siebie i walkę z dystansem, a nie jako walkę o miejsca.

Jaki typ roweru wybrać na sierpniowy wyścig? Pewnie lepszy byłby szosowy, ale wtedy powinien być on typu wyścigowego. Te rowery są jednak przystosowane do jazdy na twardej nawierzchni. Jestem przekonany, że większość osób posiada rowery typu MTB – i na nich też można przejechać trasę Tour de Pologne Amatorów.

Na starcie wyścigu znajdzie się specjalne stoisko, gdzie będzie można zasięgnąć porady specjalistów i przeprowadzić przegląd. Tutaj też nastąpi dopuszczenie roweru do jednej z dwóch tras.

Ubiór

Główny ciężar podczas jazdy rowerem oparty jest na siedzeniu. Niezwykle ważne jest więc dobranie odpowiednich spodenek – powinny być to spodenki kolarskie, ze specjalną wkładką, która nie odparza i nie obciera. Można je kupić w sklepach sportowych.

Pod zewnętrzną koszulkę kolarską zakładamy zwykłą koszulkę. Koszulka kolarska wykonana jest ze specjalnych materiałów, co pozwala na komfortowe jeżdżenie. Ma też ona kieszenie, do których wkładamy niezbędne rzeczy – jedzenie i kurtkę przeciwdeszczową.

Jeśli chodzi o buty, to powinny być sportowe. A jeśli rower ma odpowiednie pedały, to możemy założyć specjalne buty kolarskie. Dobrze jest też mieć rękawiczki, ponieważ ręka trzymana na kierownicy poci się.

Niezbędnym elementem wyposażenia jest również kask.

Wszystkie akcesoria związane z ubiorem można dostać w sklepach sportowych, natomiast rower można przystosować do indywidualnych wymagań w punktach serwisowych.